11.44°C

Kożuchów

TRASY ROWEROWE

Szlak rowerowy Odra-Nysa

Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej rozpoczyna się w Czechach przy źródle Nysy i prowadzi aż do niemieckiego Ahlbeck nad Morzem Bałtyckim. Jest to poprowadzony najbliżej Polski zagraniczny szlak rowerowy, dlatego jest często odwiedzany przez polskich rowerzystów. Do czeskiego początku szlaku jest tylko ok. 30 kilometrów ze Szklarskiej Poręby, a żeby trafić na niemiecki odcinek wystarczy przekroczyć granicę! Jest tuż za nią!

Singletrack "4 ŻYWIOŁY"

Nowy zielonogórski singiel nosi nazwę „4 Żywioły” (w jego pobliżu znajdują się też inne atrakcje takie jak tor OCR czy największy mural w mieście).
Trasa oznaczona jest kolorem zielonym i kierowana jest raczej do osób rozpoczynających swoją przygodę z MTB.

Nie znaczy to, że jest nudna!

Oczywiście nie możemy jej porównać do najbardziej rozpoznawalnych singletracków w Polsce. Natomiast to co na pewno na niej znajdziesz, to elementy zjazdowe i kilka technicznych ficzerów. Z pewnością pomogą Ci one poprawić technikę jazdy, a przy tym sprawią mnóstwo frajdy. Może nie są to 5 metrowe hopy ani wielkie bandy, jakie widujesz w ulubionych filmikach z YouTube (i może to lepiej), ale tak ma być ? Trasa przeznaczona jest przecież dla początkujących, przez co jej profil musi być nieco łagodniejszy.

Czy to źle? Nie.
Czy można się tu świetnie bawić? Zdecydowanie TAK!

Z ZIELONEJ GÓRY NA MOST W STANACH

Świetna  trasa wiodąca do zabytkowego mostu kolejowego w Stanach. Most posiada dwie wieżyczki strażnicze. Można do jednej wejść przez otwór w ścianie, dla upartych - można przejść pod ziemią z jednej wieżyczki do drugiej. Gorąco polecam! 90% są to drogi asfaltowe, do miejscowości Sucha prowadzi przyjemna leśna droga w dobrym stanie :)

Rowerowa Zielona Góra

Ścieżki rowerowe – Zielona Góra jest ich pełna! Miasto cały czas stawia na ich rozwój, przez co mamy naprawdę wiele tras rowerowych. Można przemieszczać się nimi zarówno przez miasto, jak i na weekendowe wycieczki poza jego granice. Daje to możliwość zaplanowania ciekawych wycieczek rowerowych wraz z odwiedzeniem najciekawszych punktów turystycznych w okolicach Zielonej Góry.

Mapa rowerowa Zielona Góra

Ścieżki rowerowe w Zielonej Górze każdego roku wzbogacane zostają o nowe trasy. Mapę rowerową można dostać w punkcie Informacji Turystycznej w Zielonej Górze (Stary Rynek 1) lub w sklepach rowerowych.

KOLEJ NA ROWER

Ścieżka rowerowea biegnie na odcinku Stypułów-Sławocin śladem nieczynnej linii kolejowej nr 371 relacji Żagań-Wolsztyn na granicach powiatu nowosolskiego. Na ścieżkę składają się dwa odcinki: pierwszy od Stypułowa do Nowej Soli, drugi od Nowej Soli do Sławocina (przejazd zabytkowym mostem kolejowym przez Odrę). Pomiędzy odcinkami trasa biegnie przez miasto Nowa Sól.

Ścieżka posiada również infratrukturę w postaci miejsc obsługi rowerzystów tzw. MOR-ów, na których osoby podróżujące mogą odpocząć. Dzięki ścieżce rowerzyści mogą szybko i bezpiecznie dojechać do pracy, miejsc użyteczności publicznej czy na zakupy. 

Można powiedzieć, że ścieżka rowerowa jest odpowiednikiem legendarnej Drogi 66, ponieważ jest najdłuższą trasą łączącą wschód z zachodem powiatu.

- całkowita długość wybudowanych ścieżek to 48,60 km

Przejdź na stronę kolejnarower.pl, aby sprawdzić szczegóły trasy i dopasować trudność.

SPŁYWY KAJAKOWE

Spływy kajakowe po rzekach Pliszka i Ilanka

Kochasz przyrodę i podziwianie jej piękna? Spływy kajakowe po Pliszce i Ilance z najlepszymi widokami dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kajakami, to tutaj zrobisz to bezpiecznie, dodatkowo szybko nauczysz się podstaw sztuki kajakarskiej.

Lubrzański szlak kajakowy

Płynąc kajakiem napotkamy miejsca tajemnicze (budowle zapór) oraz popłyniemy przez odcinki przypominające rezerwaty przyrody (są to miejsca gdzie przepływamy przez zanikające i wypłycające się jez. Rudny, Czarne, Białe oraz Rudno na skraju zabudowań klasztoru Paradyż). Jest to bardzo malownicza trasa.
 

Spływ rozpoczynamy na przystani przed stalowymi wrotami śluzy. Płyniemy prostym odcinkiem w kierunku jez. Lubrza Mała (dobre do wędkowania). Płyniemy dalej w kierunku północny wschód. Wpływamy w poszerzone koryto rzeki. Prace te wykonano w latach 30 XX wieku, przekształcając odcinek rzeki w przeszkodę wodną. Płyniemy wśród porośniętych drzewami łąk. Nurt wody nabiera prędkości. To znak, że dopływamy do zapory. Obecnie omija ją przekop. Płyniemy znacznym zwężeniem. Wartki nurt szybko nas niesie, po chwili zwalnia. Jesteśmy przed zaporą. Możemy się zatrzymać i obejrzeć obiekt. Od zapory rzeka płynie dość wartko wąwozem. Wypływamy na jez. Rudny. Dalej mijamy duże bryły betonu, to pozostałości po wysadzonym obiekcie- bunkrze. Po prawej stronie mijamy widoczną zaporę. Przepływamy pod kładką i przed nami jest już jez. Paklicko Wielkie.
 
Możemy chwilę odpocząć, zwiedzić kolejną zaporę i ruiny bunkra. Kontynuujemy spływ w kierunku wschodnim. Po ok. 2 km. Dopływamy do ujścia rzeki z jez. Paklicko W. Pokonujemy próg rzeki z wbitych pali lekko schowanych pod wodą. Nieco dalej rozpoczyna się odcinek prawie puszczański (zwalone drzewa i przyroda rzadko odwiedzana to wymarzone miejsce dla dzikich zwierząt i ptactwa wodnego). Po lewej stronie jest rezerwat przyrody z okazałymi dębami. Dotarliśmy w okolicę wsi Nowy Dworek. Przepływamy pod mostem drogowym. Rzeka łagodnie skręca. Dopływamy do jez. Rudno, widzimy wieże klasztoru, płynąc obok zabudowań kończymy spływ.
 
Bliższe informacje mozna uzyskać na stronie http://www.martinez.com.pl

Spływy kajakowe po rzekach Obra i Obrzyca

Chcesz przyjemnie spędzić  wolny czas, jaki udało Ci się wygospodarować w życiowym kieracie?  Wybierz się na spływ kajakowy. Trochę wysiłku, kontakt z przyrodą a po spływie zapach dymu z ogniska.
Przyjedź na wodniacką przygodę po lubuskich i wielkopolskich szlakach kajakowych, jeszcze wolnych od natłoku turystów. Obra, Obrzyca i ich dopływy wabią swoim niezaprzeczalnym urokiem, za każdym razem innym  w zależności od pory dnia, stanu wody, pogody. Ta sama okolica oglądana z okna samochodu czy z wysokości burty kajaka to dwa inne światy.  Spotkanie  bobra, czapli, gęsi, żurawi i innych zwierząt znanych z atlasów i telewizji to tu „normalka”.  Czysta woda i gościnni ludzie to nasz atut. Warto tu być!

Szlak wodny "Lubuskie Mazury"

Szlak zrealizowano w ramach projektu od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku, wspólnie przez gminę Strzelce Krajeńskie i gminę Dobiegniew. Szlak ,,Lubuskich Mazur" na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie rozpoczyna się w miejscowości Długie, nad jeziorem Lipie. Następnie szlak przebiega przesmykiem do jeziora Słowa, leżącego na pograniczu wymienionych gmin  i dalej kanałem do leżącego już na terenie gminy Dobiegniew jeziora  Osiek.
 
Szlak następnie biegnie rzeką Mierzęcka Struga do Jeziora Wielgiego Dobiegniewskiego. Spiętrzenie wody na Jeziorze Wielgim oraz poprawienie  szerokości, głębokości i promieni zakoli na rzece Mierzęcka Struga, stanowi kolejny etap realizacji projektu, już na terenie gminy Dobiegniew. Wykorzystując w ten sposób system kanałów i przesmyków, możliwe będzie dotarcie do rzek Drawy, następnie - Noteci. Długość wykonanego szlaku  wodnego wyniosłaby około 75 kilometrów, a powierzchnia lustra wody byłaby porównywalna z Pojezierzem Augustowskim. Następnie przez rzekę Drawę i Noteć można będzie dopłynąć do Warty i dalej Odrą do Morza Bałtyckiego lub kanałami Hawela do Berlina. Szlak wodny Lubuskie Mazury, w 2008 roku został zaliczony do produktów markowych województwa lubuskiego.
 

POLA GOLFOWE

Przytok Golf & Resort - pole golfowe

Przytok Golf & Resort k oło Zielonej Góry to nie tylko 9-dołkowe pole, lecz także jedna z najciekawszych golfowych stref treningowych w Polsce.

Kalinowe Pola

W 2010 roku, 12 kilometrów od Świebodzina, w miejscowości Kalinowo powstało 18-dołkowe pole golfowe, które ma być dostępne i przystępne dla wszystkich. Na 75 hektarach powstało pole, które przyciąga amatorów golfa nie tylko urodą i przyjazną atmosferą lecz również atrakcyjną ceną. Położone wśród pięknych terenów leśnych i w sąsiedztwie j. Niesłysz